Boty nebo raději ne boty?

Boty nebo raději ne boty?

Slovo barefoot jste asi už slyšeli, možná je i vlastníte, ale co za tím stojí?

Princip tzv. „bosé“ obuvi je založen na minimální nebo žádná podpoře klenby. Boty jsou vyrobeny bez zvýšení paty a špičky. Cílem je maximalizace stimulace nervových zakončení (receptorů), kterých máme na plosce nohy řádově statisíce. Aferentní (dostředivou) dráhou je podnět veden do CNS (centrální nervová soustava), kde je vyhodnocen. Následně CNS vyšle podnět eferentní (odstředivou) dráhou do efektoru. V našem případě svalu, který vykoná daný pohyb. Čím více kvalitních podnětu do CNS směřujeme, tím kvalitnější odpověď organismu (svalových skupin či svalů) dostaneme. Pokud to trochu přeženu, tak od chodidel se odvíjí držení celého těla. A protože si život bez bot dokážeme jen těžko představit, přišli výrobci s barefoot. Z počátku se mi zdálo, že design většiny značek na našem trhu cílil spíše na členy hnutí Hare Krišna, ale není tomu tak. Bohužel si za trendy vzhled musíte malinko připlatit. Malinko víc.

Pediatr mi sdělil, že moje dítě má plochou nohu a doporučil nám ortopedické vložky. A tím to skončilo?

Bohužel to nestačí. Pokud chcete ortopedické vložky, pak si je nechte určitě udělat na míru. Ale je třeba být aktivní. Čekat, že ortopedické vložky vše vyřeší, je alibismus. Zajděte si za fyzioterapeutem, aby vám doporučil vhodné cviky. Cviky musí být pro dítě i zábavou, jinak u nich dlouho nezůstane. Nechte ho chodit na boso, pokud to je možné.

Na boso?

Chůze na boso má fylogeneticky (ve vývoji druhu) jistě větší tradici. Nejstarší nalezená bota v Evropě je asi 5500 let stará. Byla údajně vyrobena z jednoho kusu hovězí kůže a obsahovala šněrování. Ale i z hlediska ontogeneze (vývoj jedince) je velmi zajímavé sledovat, jak se chovají malé děti, kterým dáte cokoliv na nohy. Stačí třeba ponožky. Ihned si je budou chtít sundat a běhat bosé. Důvodem tohoto chování je snaha dítěte získat co možná nejvíce kvalitních podnětů pro své receptory na plosce nohy. Koupit velmi malým dětem nekvalitní obuv pak téměř jistě znamená začátek pro vadné držení těla.

A jak to dělám já?

Chodím bez bot např. po plážích, zahradách apod. Nechci riskovat poranění o nějaký ostrý předmět a infekci. Ve svém okolí mám několik přátel, kteří chodí na boso téměř celý rok, ale jedná se o životní postoj a k němu lze dojít pouze dlouho cestou. Stejně jako začínající otužilec neskáče hned do ledového jezera.

A co opravdu nerad vidím u žen?

Vysoké podpatky a nedostatek místa ve špičce boty. Co se stane, když chcete zajet do garáže příliš širokým autem? Pravděpodobně přijdete o jedno nebo obě zrcátka. O své prsty na dolních končetinách sice nepřijdete, ale zaděláváte si na něco, čemu říkáme halux valgus (vbočený palec). A další deformity prstů, které jsou dosti neestetické. Pokud vás ani neestetické prstíky neodradily, pak to dříve nebo později udělá silná bolest. A přijde na řadu kineziotaping jako metoda rychlé volby.

Deformity prstů
Bosky
Taping ploska

.

Add Your Comment